OKOLICE ŁEBY

Rąbka – w przeszłości osada rybacka, dzisiaj wieś leżąca na trasie z Łeby do ruchomych wydm (patrz szlak czerwony i zielony). Dojechać tutaj można samochodem, my jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zalecamy skorzystanie z innych dostępnych w Łebie środków lokomocji. Znajduje się tutaj filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego oraz wieża widokowa na panoramę jeziora Łebsko.

Nowęcin – wieś położona w odległości 2 km od Łeby. W 1497 Mikołaj Wejher wzniósł tutaj zameczek obronny okalany pięknym parkiem ze starodrzewem. Dzisiaj funkcjonuje tutaj hotel z restauracją i barem. Tuż koło pałacyku znajduje się inna atrakcja tego miejsca – stadnina koni – oferująca przejażdżki bryczką, jazdę konną i hipoterapię. Funkcjonuje tu również wypożyczalnia sprzętu pływającego przy jeziorze Sarbsko.

Żarnowska – miejscowość letniskowa położona ok.. 1,2 km od Łeby . Ze wsi podziwiać możemy piękno panoramy jeziora Łebsko i obszarów ruchomych wydm na Mierzei Łebskiej. Na jeziorze Łebsko znajduję się taras widokowy z panoramą na ruchome wydmy.

Latarnia morska Stilo – zbudowana została na wydmie w latach 1905-1906. Wysokość latarni to 33,4 m, a wraz z wydmą 75 m n.p.m. Udostępniana turystom spragnionym wspaniałych widoków. Dojechać można z Łeby przez Sarbsk i Sasino (20 km). Samochód należy pozostawić na parkingu w Osetniku.

Lębork – niewielkie miasto położone 30km od Łeby o urokliwym, średniowiecznym charakterze. Zobaczyć tu możemy pozostałości murów obronnych z basztami, zamek krzyżacki z drugiej połowy XIV wieku oraz wspaniałe centrum z zespołem budynków z przełomu XIX i XX wieku, w tym secesyjne kamieniczki, neogotyckie budynki Poczty i Ratusza Miejskiego.

Latarnia morska w Czołpinie , zbudowana w 1875 roku na najwyższej zalesionej wydmie 56 m n.p.m , w odległości 1 km od brzegu morskiego . Świecą w niej lampy elektryczne , których światło widoczne jest z odległości 20 mil morskich . W sezonie letnim latarnia otwarta i dostępna  dla turystów  . Z jej szczytu piękny widok na morze i jeziora: Gardno, Łebsko i Dołgie Duże.

Muzeum SPN w Smołdzinie 49 km od Łeby. Muzeum znajduje się w centrum Smołdzina. W budynku można obejrzeć ponad 1000 spreparowanych okazów fauny i flory występującej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Całość ekspozycji podzielono na sześć działów: plaża, wydmy, jeziora, las, ochrona przyrody i archeologia.

Rowokół – ze względu na zamierzchłą funkcję w kulturze Słowińców zwany „Świętą Górą”. Tutaj społeczność lokalna odprawiała pogańskie obrzędy. W średniowieczu na górze palono ogniska, które stanowiły punkt nawigacyjny dla żeglarzy. Dzisiaj znajduje się tu wieża widokowa otwarta dla zwiedzających.

Gardna Wielka – wieś w gminie Smołdzino leżąca nad jeziorem Gardno. Warto zwiedzić położony na wzniesieniu kościół gotycki z 1282 roku, przebudowany w XIX w. Przy kościele znajduje się równie stary cmentarz – niektóre nagrobki datowane są na okres XVI wieku!

Kluki – prawdziwa perła kultury słowińskiej, na terenie której mieści się skansen. Zwiedzimy tu chałupy i zagrody rybackie z okresów XIX oraz przełomu XIX i XX wieku. Wspaniałe domostwa wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia ulokowane zostały na planie ulicowym osady z końca XVIII wieku. W sezonie letnim natrafić można na liczne imprezy folklorystyczne, skosztować lokalnych specjałów kuchni kaszubskiej, w tym jedynego w swoim rodzaju chleba słowińskiego, oraz posłuchać muzyki i śpiewów zespołów ludowych.